BASIN AÇIKLAMASI

 

 

 

Hakkâri İl Özel İdaresi olarak araç parkımıza yeni satın aldığımız araçların garajda bekletildiği hususunda basında çıkan haberlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması zarureti doğmuştur.

 

 1. Hakkâri İl Özel İdaresi olarak araç parkımızdaki iş makinalarının yaşlı ve yetersiz olmasından dolayı, Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda 6 adet lastik tekerlekli yükleyici loder, 2 adet greyder ve 2 adet bekoloder DMO aracılığı ile satın aldık.
 2. İlk parti iş makinaları geldiğinde Valiliğimiz sitesinde bu iş makinalarını satın aldığımızı ve 25 Kasım tarihinde hizmete alım töreni yapacağımızı Hakkârili vatandaşlarımıza duyurduk.
 3. Gümrükte yaşanan gecikme nedeniyle DMO'nun yüklenici firması kalan araçları önceden belirtiği tarihte idaremize teslim edemediğinden dolayı 25 Kasım tarihinde araçların hizmete alım törenini yapamadık.
 4. Araçların tamamı teslim edilmediği için garanti ve servis sözleşmesi o tarihte imzalanamamıştır. Bu nedenle ileride doğabilecek hukuki uyuşmazlıklara meydan vermemek için garanti sözleşmeleri imzalanmamış iş makinalarını Hakkârili vatandaşlarımızın hizmetine sunamadık.
 5. Son iki parti iş makinaları 09.12.2013 tarihinde DMO yüklenicisi tarafından idaremize teslim edildi ve tüm iş makinalarının garanti sözleşmeleri karşılıklı olarak imzalandı.
 6. Ayrıca yeni aldığımız iş makinalarını kullanabilecek yetenek ve kabiliyette operatör ihtiyacını karşılamak üzere hizmet alım ihalesine çıktık. Çünkü mevcut operatörlerimizin sayısı ancak mevcut iş makinalarımıza yetecek sayıdaydı. Kamu ihale kanunundan kaynaklanan yasal süreler nedeniyle ihale tarihi olarak en erken 17.12.2013 tarihi belirlendi. Dolayısıyla, yapılacak ihale sonrası yeni iş makinalarımıza operatör görevlendirebileceğiz.
 7. Bununla birlikte kış koşullarının ağır geçtiği ilimizde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için makine parkımızda bulunan 10 adet loder 4 adet bekoloder ve 8 adet greydere ek olarak; 4 adet Loder Merkezde, 4 adet loder Yüksekova'da, 2 adet loder Çukurca'da ve 4 loder Şemdinli'de olmak üzere 14 adet loder kiralayarak karla mücadele çalışmalarına başladık. İş makinalarımız ve operatörlerimiz, çoğu zaman gece yarısına kadar çalışarak vatandaşlarımızın yol almalarını sağlamaya çalışmaktadır.
 8. Kar yağışının başladığı 11.12.2013, Perşembe akşamının sabahında yani 12.12.2013 Cuma sabahı ilimiz genelinde 132 köy ve 375 mezra yolu kar nedeniyle ulaşıma kapanmıştı. İki gün içerisinde tüm çalışanlarımızın gayreti sayesinde yolu ulaşıma kapalı köy sayısını 32'ye mezra sayısını ise 88'e indirdik. Dolayısıyla yol ağımızın yaklaşık %80'ini ulaşıma açtık. Geri kalan % 20 oranındaki yolların ulaşıma açılması için kar mücadele ekiplerimiz geceli-gündüzlü, hafta sonları da dahil olmak üzere yoğun bir şekilde çalışmaktadır.
 9. Ayrıca, İdaremizin hizmet alanında bulunan Köy ve bunlara bağlı mezra yollarının dışında İl Merkezi ve ilçelerindeki Milli Eğitime bağlı tüm okulların yolları ve bahçeleri eğitim ve öğretimin aksamaması için idaremiz tarafından temizlenmektedir.
 10. Bu nedenle bir haber sitesinde yayınlanan ve ''Hakkari Kar Altındayken İş Makinaları Garajda Bekletiliyor'' haberi konunun içeriği bilinmeden yapılmış ve ne maksatla yapıldığını siz değerli Hakkârili vatandaşlarımızın takdirine bıraktığımız maksadı aşan bir haberdir. Satın alınan iş makinaları tamamen Hakkârili vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet etme amacıyla satın alınmış ve zaman içerisinde birçok güzel hizmette kullanılacağını siz değerli Hakkâri halkı tarafından görülecektir. Hakkâri Valiliği İl Özel İdaresi olarak, bu güne kadar her zaman vatandaşlarımıza hizmet etmekten mutluluk duyan bir kurum olduğumuzun ve bundan sonrada da her zaman vatandaşlarımızın emrinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
 11. Yeni satın aldığımız iş makinalarının ilçe taksimatı yapılarak yeni operatörlerle beraber salı günü şantiyelerine görevlendirilecektir.

 

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

Hakkari İl Özel İdaresi